Zadania dla dzieci z grupy Pszczółek – 26.03.2020

Drodzy Rodzice i kochane dzieci!
Pomimo trudnej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, zapraszamy wszystkich Was do wspólnej zabawy i zdobywania nowych wiadomości i umiejętności; inaczej jednak niż to było dotychczas. Wierzymy, że korzystając z naszych podpowiedzi miło spędzicie czas, ucząc się nowych piosenek, zabaw oraz słuchając wierszyków i ciekawych opowiadań, które tym razem przeczytają Wam je Wasi Rodzice. Czekamy niecierpliwie na moment, kiedy spotkamy się znowu w przedszkolu! Tymczasem życzymy wszystkim Pszczółkom oraz Rodzicom dużo zdrowia, spokoju oraz cierpliwości w pokonywaniu codziennych trudności.
Wasze wychowawczynie – pani Iwonka i pani Jola.

Na początek przypominamy o ważnej umiejętności – poprawnym myciu rąk.
Pomoże WAM w tym Myszka w Paski.

Grupa Pszczółki

Marzec

Temat dnia – Powroty ptaków
⦁ Zabawy logopedyczne – karty obrazkowe do wykorzystania zamieszczone na stronie internetowej przedszkola.

⦁ Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej – „Powrót bociana”.

Olek pojechał na kilka dni do babci i dziadka. Pogoda była piękna, a w powietrzu czuło się zapach nadchodzącej wiosny. Nadchodził czas powrotu ptaków, które odleciały do ciepłych krajów. – Widzisz, co jest na dachu stodoły u sąsiada? – zapytał dziadek. – Jakieś gałęzie. Dlaczego są tak wysoko? – zapytał chłopiec. – To jest gniazdo bociana. – Dziadku, tam nikogo nie ma. – Jego mieszkańcy na pewno są teraz na łące i szukają pożywienia. – Szkoda, że nie mamy wysokiej drabiny. Ja bym tam wszedł – powiedział chłopiec. – Mogłyby się nas wystraszyć i opuścić gniazdo. Nie wolno przeszkadzać ptakom. – Nie widać ani jednego bociana. Może zostały w Afryce? – Z pewnością wróciły. Wkrótce z jajek wyklują się małe bocianiątka. A może nawet już się wykluły. – I one też kiedyś odlecą? – Tak, kiedy trochę podrosną i nabiorą sił. – Ja bym tak nie umiał, chociaż już urosłem – stwierdził Olek. – Ja też nie – odparł ze śmiechem dziadek. – Brakuje nam skrzydeł. – I dziobów – dodał chłopiec. Po drodze dziadek opowiadał Olkowi o ptakach, które odlatują przed nastaniem zimy, i wymienił czajki, jerzyki, słowiki, szpaki, skowronki, żurawie, jaskółki i bociany. – Jerzyki? – zdziwił się chłopiec. – Przecież jeże nie latają! – Jerzyki to gatunek ptaków. Tylko nazwa jest podobna, choć inaczej się ją zapisuje. Nagle nad ich głowami przeleciał bocian, a potem drugi. Wylądowały prosto w gnieździe. – Miałeś rację, dziadku! – zachwycił się Olek. – Już są! Skąd wiedziałeś?
⦁ Wczoraj słyszałem ich klekotanie: kle, kle, kle. – Kle, kle, kle! – powtórzył Olek. Po powrocie do domu babcia poczęstowała ich pyszną szarlotką, a kiedy usłyszała historię o bocianach, od razu znalazła kolorową książkę i przeczytała Olkowi wierszyk:
⦁ Kle, kle Klekotaniem zbudził bociek całe gniazdo swoich pociech. Kle, kle dzwoni w ptasich główkach niczym głośna ciężarówka! – Znowu tatko tak klekoce, że zarywa boćkom noce? Czemu tatuś nasz kochany taki dziś rozklekotany? Bocian skrzydłem dziób zasłania, sen miał nie do wytrzymania! – Ach, obudźcie mnie już, błagam, bo was chciała połknąć żaba!

⦁ Ptaki, które powracają do nas wiosną, oto niektóre z nich.

bocian
żuraw
skowronek

jaskółka

⦁ Na każdym zdjęciu wskazujemy części ptaka: głowę, dziób, oko, tułów, skrzydła, ogon, nogi.

⦁ Zabawa ruchowa „ Naśladujemy bociana” (machanie skrzydłami, stanie na jednej nodze, latanie, odgłos).

⦁ Praca plastyczna „Bocian”.
Do wykonania bociana potrzebne będą waciki kosmetyczne, kartki z bloku kolorowego – czerwony i czarny, patyczek od szaszłyków, klej. Powodzenia!