21

21kw.2020
TEMAT: WIOSNA NA WSI – NA WIEJSKIM PODWÓRKU
Dzień dobry kochane Biedroneczki🐞🐞🐞! Życzymy Wam miłego dnia!🌞 Oto propozycje zabaw na dziś:
• Zabawa dźwiękonaśladowcza – Na podwórku.
Rodzic kolejno wywołuje ptaki: Dzień dobry: kurki, gąski, kaczki, indyki, a dziecko naśladuje ich głosy: ko, ko, ko, gę, gę, gę, kwa, kwa, kwa, gul, gul, gul.
• Zabawa dydaktyczna Kury na grzędzie.
Rodzic przygotuje 3 paski papieru oraz wycięte z papieru sylwety kur (zamiast kur mogą być klocki, nakrętki od butelek). Proszę rozłożyć dziecku 3 paski papieru (grzędy), dziecko układa kury (klocki/korki) na grzędach i używając określeń dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni, mówią gdzie siedzi ich kura np. na górnej, na dolnej, na środkowej grzędzie.
• Zabawa muzyczno-ruchowa Kurki trzy (sł. H. Rostworowski, francuska melodia popularna). https://www.youtube.com/watch?v=MEzNYFnkM70&feature=youtu.be
Dziecko słucha piosenki i zaprasza domowników do zabawy i w trójkę jedno za drugim wędrują zmieniając kolejność: pierwsza z przodu, druga w środku, trzecia z tyłu
„Wyszły w pole kurki trzy i gęsiego sobie szły.
Pierwsza z przodu, w środku druga,
trzecia z tyłu, oczkiem mruga.
I tak sobie kurki trzy
raz, dwa, raz, dwa w pole szły!”
• Liczenie zwierząt (+załączniki)
Dziecko:
− ogląda obrazki zwierząt gospodarskich, nazywa je, naśladuje ich głosy: krowy, kury, indyka i świnki, następnie przelicza je i rysuje tyle kropek ile jest zwierząt danego gatunku
− liczy świnki na obrazku, koloruje mamę, tatę i ich dzieci.
• Zabawa plastyczna – lepienie z ciastoliny lub jakiejkolwiek masy na temat: Mieszkańcy wiejskiego podwórka.
Potrzebne będą: Ciastolina, małe koraliki do wykonania oczu, przykrywka od pudełka kartonowego, np. po papierze ksero lub po butach. Dzieci wybierają kolor ciastoliny i lepią dowolne figurki zwierząt gospodarskich. Prace umieszczają w zagrodzie zrobionej z przykrywki z pudełka kartonowego.
• Zabawa ruchowa „Wyścigi koni”.
Rodzic wciela się w komentatora wyścigu konnego, dziecko naśladuje konia.
Opowiadanie komentatora może wyglądać tak: Rozpoczyna się wyścig (dziecko stoi), konie stoją w miejscu, w boksach. (dz. przebiera nogami, drepcze). Start! Konie ruszyły.(dz. biegnie truchtem), przeskakują kałużę (dziecko podskakuje). Nabierają pędu (dziecko szybko przebiera nogami). Przebiegają po grząskim gruncie (biegnie, wysoko podnosząc kolana). Dobiegają do mety.( dz. zwalnia bieg aż do zatrzymania się, parska).
• Ćwiczenia oddechowe „Karmimy kurki”
Przenoszenie za pomocą słomki, ziarenek papierowych z kartki na rysunek kury.
• Zabawa ruchowa, wyścig koni.
https://www.youtube.com/watch?v=r8qvgiG0GXA Opis: piosenka wykonywana w kole wiązanym, uczy cwału bocznego „Noga goni nogę”. Co jakiś czas ruch zostaje wstrzymany, wykonujemy czynności z tekstu piosenki, tupiemy i skaczemy.
„Noga goni nogę
Bujają koniki
Stukają kopytka
W rytm muzyki
Jedna noga tupie: tup, tup, tup
Druga noga stuka: stuk, stuk, stuk
Konik skacze sobie: hop, hop, hop
Koniku w drogę! Wioooooooooooo!”
• Zabawa Domino (+ załącznik). Zagrajmy z dziećmi w domino (może być obrazkowe lub kropkowe). Dzieci układają domino, łącząc kostki z takimi samymi obrazkami lub z taką samą liczbą kropek. Jeśli nie posiadają Państwo Domina, można je wykonać samodzielnie lub wydrukować z internetu. Przykład do wydruku znajduje się w załączniku.

 

Skip to content