Pszczółki

26maj2021

Kochana Mamo i Drogi Tato. Z okazji Waszego Święta, za wczoraj i dziś, każdym czułym serca uderzeniem i każdym z niego płynącym życzeniem – zdrowia, sił i codziennej radości wraz ze słowami największej wdzięczności za wszystkie dla nas trudy i starania składamy dzisiaj podziękowania…… Dzieci z grupy „Pszczółki”

22kw.2021
16kw.2021

Piątek 16.04.2021

Temat kompleksowy: Dbamy o przyrodę – Jestem przyjacielem przyrody

Dzień dobry! Witam serdecznie Rodziców i Was drogie dzieci !🙂 Zapraszam  do ostatnich już zmagań ekologicznych🌏 w tym tygodniu. Mam znakomitą wiadomość w poniedziałek widzimy się już w przedszkolu🙂. My nie możemy już się doczekać. Mamy nadzieję, że Wy również stęskniliście się za nami.😉

Zapraszamy tradycyjnie do ćwiczeń porannych. Wylosuj z koła fortuny ćwiczenia – wykonuj każde z nich bardzo dokładnie😉

Ćwiczenia logopedyczne „Bzycząca gimnastyka”

Zadanie 1.

Słuchanie wiersza B. Formy: „Dzieci dbają o środowisko”.
W zgodzie z przyrodą żyją wszystkie dzieci.
Kochają jasne słonko, które na niebie świeci.
Nie łamią gałęzi, dbają o rośliny,
podczas wycieczek do lasu nie płoszą zwierzyny.
Często też dorosłym dobry przykład dają –
w wyznaczonych miejscach śmieci zostawiają.

Kochane dzieci, spróbujcie (oczywiście przy pomocy rodziców) stworzyć kodeks przyjaciela przyrody. Pomogą Wam zamieszczone w załącznikach ilustracje. Drodzy rodzice omówcie z dziećmi pozytywne zachowania, które mogą świadczyć o tym, że są przyjaciółmi przyrody.

Zadanie 2.

Zabawa matematyczna: „Gdzie jest…?”
Drodzy Rodzice, do tego zadania potrzebny będzie obrazek przedstawiający dowolny krajobraz (np. las). + załącznik
Pokażcie obrazek dziecku i poproście dziecko, aby opisało, gdzie jest jakiś przedmiot/jakieś zwierzę itp. (np. Gdzie jest słońce? Gdzie jest drzewo?). Chodzi o to, aby dziecko używało słów określających położenie przedmiotów w przestrzeni (na, pod itp.)

Zadanie 3.
Teraz zachęcam Was do wykonania pracy plastycznej pn.  „Tulipan”. Przygotowałam dwie propozycje przedstawienia pracy. Zdecydujcie, która Wam odpowiada.

Tulipany odbijane widelcem. Przygotujcie: białą kartkę z bloku, farby, pędzelek, widelec plastikowy. Na kartce malujemy trawę oraz łodygi tulipanów zieloną farbą. Następnie nasączamy zęby widelca w wybranym kolorze farby. Przyciskamy widelec do kartki, aby odbić kształt tulipana na łodydze. Zmieniamy kolor farby i odbijamy kolejne kwiaty, dokładnie dociskając widelec. Gotową pracę odstawiamy do wyschnięcia. Miłej zabawy!

Tulipany z rolek. Przygotujcierolkę po papierze toaletowym, papier kolorowy, klej, nożyczki. Rolkę oklejamy zielonym papierem. A następnie wycinamy 2 liście i doklejamy do przygotowanej rolki. Z kolorowego papieru wycinamy dowolne kształty kwiatów lub pojedynczych płatków, które przyklejamy do górnej części rolki. Powodzenia!

Zadanie 4.

Ćwiczenia oddechowe: „Kolorowe kwiatki”.
Kwiaty (żywe lub wycięte z papieru). R. daje dziecku kwiaty. Jego zadanie polega na sprawdzeniu, czy kwiat pachnie czy nie. Dziecko wciąga powietrze nosem i wypuszcza ustami, powtarza to zadanie kilka razy z innymi kwiatami.

Zadanie 5.

Utrwalenie wiadomości – wysłuchajcie Piosenki ekologicznej.
https://www.youtube.com/watch?v=61qEwdxUom8

Zadanie 6.

Wiersz pt. „Obietnica”. Drodzy Rodzice zachęcamy do odczytania dziecku poniższego wiersza a następnie do wydrukowania orderu lub dyplomu „Przyjaciela przyrody”.
„Obietnica”
„Gdy do lasu pójdą dzieci, żadne w lesie nie naśmieci,
bo papierki i butelki dają pożar czasem wielki.
Każdy malec obiecuje, że przyrodę uszanuje.
Nie wystraszy w lesie zwierza, co do wody właśnie zmierza.
Nie nabrudzi rzeki także. Dba o czystość, dba, a jakże.
A więc dziecię moje młode- przed zagładą chroń przyrodę.”
Kochane dzieci po wysłuchaniu wiersza w obecności mamy lub taty złóż uroczystą obietnicę:
Rodzic: będę po sobie sprzątać śmieci!
Dziecko: Obiecuję!
Rodzic: w lesie będę cichym gościem!
Dziecko: Obiecuję!
Rodzic: będę chronić przyrodę!
Dziecko: Obiecuję!
Mama lub tata wydrukuje Wam Order Przyjaciela Przyrody lub dyplom w nagrodę za wspaniałe wykonywanie zadań.😉 Jesteście prawdziwymi przyjacielami naszej planety🌎!!! Brawo!!!

Zadanie 7.

Jeżeli pogoda Wam pozwoli😉 (w tym roku wiosna jest bardzo kapryśna) zachęcamy do zabaw na świeżym powietrzu. Udajcie się na spacer w pobliżu Waszego domu. Spróbujcie zaobserwować, czy w pobliżu znajdują się kosze i miejsca do segregowania śmieci (specjalnie do tego przeznaczone pojemniki). Zaobserwujcie, czy otoczenie jest czyste, czy nie.

To już wszystko na dziś Kochane Pszczółki 🐝 🐝🐝Miłego dnia!🙂 Do zobaczenia w poniedziałek!!!😘🖐🖐🖐

15kw.2021

Czwartek 15.03.2021

Temat kompleksowy: Dbamy o przyrodę

Serdecznie witam nasze wspaniałe dzieciaczki !! Bardzo Wam dziękuję oraz Waszym rodzicom, za tak sumienną naukę, chociaż jest ona realizowana na odległość.  Jak zapewne już wiecie, nasza planeta Ziemia, a także my- jej mieszkańcy- bardzo potrzebujemy, między innymi czystego powietrza, abyśmy zdrowo żyli wśród pięknych roślin i czystych wód. Zapraszam na dzisiejsze zajęcia, gdzie dowiemy się między innymi co to jest powietrze i jak możemy o nie zadbać? Ale jak zwykle zaczynamy od krótkich ćwiczeń.

Czas teraz na gimnastykę buzi.

Zad. 1. Zabawa umysłowa „Burza mózgów”.  Kochani rodzice porozmawiajcie z dziećmi, w jaki sposób ludzie zanieczyszczają powietrze? Wyjdźcie na balkon bądź podwórko i spróbujcie ocenić czy w Waszej okolicy jest czyste powietrze? Jaki jest zapach powietrza?  A jeżeli powietrze brzydko pachnie, to co Wam przypomina ten zapach? (spaliny, bądź chemiczna woń). Załącznik 3,4,5,6

Zad. 2. Prezentacja filmu edukacyjnego „Powietrze bez śmieci – Czym jest powietrze?”. Spróbujcie kochani wykonać doświadczenie z balonikiem i butelką, które prezentuje w filmie Pan Radek Brzózka. Powodzenia!!

https://www.youtube.com/watch?v=ds4Rog1h7bA

Zad. 3. Prezentacja wiersza B. Szelągowskiej pt. „Dbamy o przyrodę”.

Proszę rodziców o przeczytanie dzieciom wyżej wspomnianego wiersza. Odpowiedzcie drogie dzieci na pytanie: Jak możemy dbać o przyrodę? Następnie poćwiczcie wspólnie fragment wiersza zwracając przy tym szczególną uwagę na dokładną i prawidłową artykulację głoski „ś”.

 

W parku kwitną na rabatkach

kwiatki kolorowe.
Pod drzewami, wzdłuż alejek,

stoją kosze nowe.

Sia, sio, siu, sia, sio, si –

jakie śliczne mamy dni!

Dzięcioł puka w stare drzewo,

obserwując dzieci,
jak do kosza wyrzucają
po pikniku śmieci.

Sia, sio, siu, sia, sio, si –

jakie śliczne mamy dni!

Jeżyk z liści się wygrzebał,

pyszczek swój zadziera.

Teraz patrzy, jak rodzina

jedzie na rowerach.
Sia, sio, siu, sia, sio, si –

jakie śliczne mamy dni!

A w ogrodzie, obok parku,

słowik cudnie śpiewa.
To z radości – wzdłuż alei

ktoś posadził drzewa.

Sia, sio, siu, sia, sio, si –

jakie śliczne mamy dni!

Nawet słonko, choć wysoko,

jakoś mocniej świeci.
Lubi patrzeć się, jak dbają
o przyrodę dzieci!

Sia, sio, siu, sia, sio, si –

jakie śliczne mamy dni!

Zad. 3. Zabawa połączona z eksperymentem plastycznym „Szare na szarym”.

Do wykonania eksperymentu potrzebujesz: arkusz papieru formatu A4 w kolorze białym, świeca lub tłuste olejne pastele, szara farba, pędzel bądź gąbka.

Wykonanie: Wykonaj świecą bądź pastelami rysunek na papierze w postaci: fale, spirale, koła przypominające dym z kominów. Następnie pędzelkiem bądź gąbką zamaluj cały rysunek szarą farbą, w ten sposób, aby cały świat na kartce był szary, zasnuty dymem i spalinami.

Zad. 4. Zabawa plastyczna. Ptak cudak z recyclingu. Załącznik 7.

Przygotujkartę pracy z elementami ptaka cudaka, klej, plastikową butelkę o pojemności 0,33l najlepiej po wodzie mineralnej, kolorową bibułę, piórka.

Wykonanie:

  • Odkręć korek butelki. Butelkę wypełnij skrawkami kolorowej bibuły
  • Wypchnij z karty nacięte elementy obrazka ptaka cudaka i przyklej w miejscach wskazanych w instrukcji
  • Naklej obrazki oczu i piór w wybranych przez siebie miejscach.

Świetnie Wam idzie kochani!

Zad. 5. A teraz kochani czas na zabawy muzyczno- ruchowe. Wysłuchajcie piosenki  Spoko Loko „Mały domek”. Z pewnością pamiętacie układ taneczny do tej piosenki. Ćwiczyliśmy wielokrotnie ten taniec w naszej sali.

Super tańczyliście. Wspaniale!!.  Bardzo serdecznie dziękuję Wam kochani za piękną pracę w dniu dzisiejszym. Zapraszam serdecznie na jutrzejsze zadania. Buziaki.

14kw.2021

Temat kompleksowy: Dbamy o przyrodę – Wiosenne porządki w ogródku

Dzień dobry 🙂  Witam serdecznie Rodziców i Was drogie dzieci.  W końcu zawitała ciepła wiosna. Promyki słońca zaglądają we wszystkie zakątki i proszą o wiosenne porządki.  Czy zrobiliście już porządki w ogródku?  W takim razie nie zwlekajmy. Do pracy się zabierajmy. 😘
Na początek rozgrzewka przy muzyce.
Zabawy logopedyczne:

 
• Zabawa Poznajemy narzędzia ogrodnicze. narzędzia-ogrodnika-plansze
Obrazki narzędzi ogrodniczych (grabi, konewki, wiadra, łopaty itp.), w formacie A4, kartka A4 pocięta na cztery części. Dziecko ogląda obrazki i nazywa przedstawione na nich sprzęty ogrodnicze.
R. zasłania obrazek wybranego narzędzia ogrodniczego kartką przeciętą na cztery części, odsłania ¼
obrazka i pokazuje go dziecku. Dziecko próbuje odgadnąć, co to jest. Jeśli nie odgadnie, R. odkrywa kolejne części obrazka.
 Co robią dzieci w ogródku? Nazwijcie czynności i narzędzia potrzebne do ich wykonania.

• Zabawy grafomotoryczne (+ załącznik)
Dziecko: na podstawie obrazka odpowiada na pytanie: Co robi Olek z rodziną w ogrodzie babci i dziadka?, kończy kolorować obrazek, rysuje po śladach rysunków kwiatów tulipana.
• Zabawa dramowa Prace w ogrodzie.(+ załącznik obrazki prac ogrodniczych)
Obrazki przedstawiające osoby wykonujące różne prace w ogrodzie, dziecko naśladuje wybrane czynności osób przedstawionych na obrazkach. Rodzic lub domownicy zgadują, co to za czynności, np.: kopanie grządek, podlewanie, grabienie, sianie, przycinanie gałązek, wysadzanie sadzonek na grządkę, wąchanie kwiatów itp.
• Zabawa matematyczna Rabata z tulipanami.(+ załącznik, szablon tulipana, kostka kolorowa i kostka z „oczkami”)
Potrzebne będą: Jednorazowe kubeczki z piaskiem oklejone papierem kolorowym w barwach tulipanów oraz pokolorowane obrazki kwiatów tulipana naklejone na patyczki np. od szaszłyków, kostka z kolorami, kostka z oczkami do 4 (zaklejone odpowiednie oczka). Dziecko z domownikami kolejno rzuca dwiema kostkami, wybierają odpowiednią liczbę (wskazaną przez kostkę) obrazków tulipanów w wylosowanym kolorze i „sadzi” do kubeczka z piaskiem
• Praca plastyczna: „Kolorowe rybki”.( + załącznik)
Sylwety papierowych rybek, kredki, folia malarska (niebieska lub przezroczysta imitująca „wodę”), nitki, taśma klejąca. Dziecko rysuje kolorowe łuski na rybkach (po obu stronach). Następnie R. zawiesza folię np. na tablicy korkowej, ścianie /oknie, mocuje nitkę do rybek i wiesza rybki na folii.

lub
Potrzebne będą:
✅ kolorowe łapki (można z pomocą mamy lub taty wyciąć z kolorowego papieru)

✅słomka papierowa

✅kreatywne oczy lub pisak

✅farba

✅serduszka

✅drewniane szpatułki (patyczek od loda) 😉

✅nożyczki

✅klej

Rybki krok po kroku:
Odcinamy kawałek słomki i nacinamy go tak, aby uzyskać kształt półkola. Przy pomocy farby i słomki stemplujemy łapkę tak, aby powstały łuski rybki. Doklejamy oko i usta. Przyklejamy łapkę do drewnianej szpatułki. Prace techniczne w formie kukiełek stanowią zawsze element wspaniałej i pełnej wyobraźni zabawy dla dzieci. Polecam 🙂 

• Ćwiczenia oddechowe.
− Wykonaj ….(rodzic podaje liczbę) głębokich oddechów nosem i wypuść ustami.
− Nabierz powietrza w policzki i wypuść gwałtownie, uderzając lekko piąstkami w policzki.
− Wypuszczaj wolno powietrze ustami (rodzic liczy głośno, ile to trwało).
  • Zapraszam Was do zabawy muzycznej z piosenką  „W naszym ogródeczku”. Spróbujcie naśladować czynności ogrodnika/ogrodniczki. Miłej zabawy!    🙂  

Powodzenia! Miłego dnia!😘

13kw.2021
data: 13.04.2021

Temat: Dbamy o przyrodę – Wypoczynek w lesie i nad wodą

Witamy Was bardzo serdecznie Kochane Pszczółki 🙂 Dziękujemy bardzo za wszystkie relacje – pięknie pracujecie w domku😘

Zapraszamy do porannej gimnastyki  🙂 z poniższych zdjęć wybierz 4 aktywności i powtórz każdą 2 razy.

A teraz czas na ćwiczenia buzi i języka  🙂 Każde ćwiczenie wykonaj 2 razy.


• Ćwiczenia oddechowe Rybki w wodzie.
Potrzebne będą: Słoik z wodą, słomki, małe kawałki papieru w kształcie rybek.
Dziecko za pomocą słomek umieszcza papierowe rybki w wodzie (słoiku z wodą). Może przenieść tam kilka rybek.
• Zabawa twórcza Co słychać w lesie?
https://youtu.be/cXDrSQJfMqo
Dziecko kładzie się na plecach i przez krótki czas w ciszy słucha odgłosów lasu. Następnie przeciąga się, siada i odpowiada na pytania mamy/taty: Co słychać w lesie? Co dzieje się w lesie?
• Wypowiedzi dzieci na temat czystej wody i brudnej wody.
Potrzebne będą dwa słoiki: w jednym jest czysta woda, a w drugim brudna (można celowo ją zabrudzić, np. ziemią). Dziecko ogląda oba słoiki. Zastanawia się, gdzie jest czysta woda, a gdzie brudna. Na koniec rodzic zadaje pytanie: Z którego słoika napilibyście się wody? Dlaczego?
• Osłuchanie ze słowami i melodią piosenki: „Piosenka ekologiczna” (sł. i muz. J. Kucharczyk).
https://youtu.be/klBjyH7hyIg
1. Dymią kominy wielkich fabryk, płynie brudna woda do rzek.
Chcemy oddychać powietrzem czystym, czystą wodę mieć.
Ref.: Czysta woda zdrowia doda – to każde dziecko wie.
Czysta woda zdrowia doda – tobie, tobie i mnie.
2. Smog już pokrywa niebo całe szarym dymem i szarą mgłą.
W rzekach jest coraz mniej rybek. Kto to widział, kto?
Ref.: Czysta woda…
• Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.
− Co robią kominy wielkich fabryk?
− Co to jest smog?
− Dlaczego w rzece jest coraz mniej rybek?
− Dlaczego tak ważne jest, żeby woda wokół nas była czysta?
• Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem wody.
Dla dziecka: słomka, miseczka z wodą. Wg instrukcji rodzica dziecko próbuje zrobić fale na wodzie (dmucha delikatnie na powierzchnię wody) lub puszcza bąbelki (zanurza słomki i dmucha w nie).
• Zabawa dydaktyczna: „Zwierzęta leśne” (+załączniki)
Obrazki zwierząt leśnych (dzika, lisa, wilka itp.) i innych (żyrafy, słonia, kota itp.). R. układa w kształcie kół 2 wstążki lub sznurki . Prosi dziecko, aby w jednym kole umieściło obrazki zwierząt żyjących w lesie, a w drugim – pozostałe obrazki zwierząt. Po wykonaniu zadania dziecko nazywa zwierzęta z obrazków znajdujących się w obu kołach.
• Słuchanie wiersza A. Widzowskiej Strażnicy przyrody (+ załączniki)
– Kuku ,kuku! – Echo niesie. To kukułkę słychać w lesie
– Kuku, czekam! Kuku, dzieci! – Czy sprzątniecie swoje śmieci?
Płaczą sarny i jeżyki: – Ach! Zamienią las w śmietniki!
Rudy lisek wyszedł z norki. – Dzieci to są mądre stworki.
O! Zbierają już butelki i zakrętki , i papierki
Wiedzą, że ze szkiełka w lesie straszny pożar się rozniesie!
Hyc! Wyskoczył zając Kicek. – Chcecie poznać tajemnicę?
Każdy maluch las szanuje i porządku w nim pilnuje
Wie, że drzewo i roślina oczyszczają dym z komina.
– Prawda – szepnął wilczek młody. – Dzieci bronią swej przyrody.
Nikt nie goni nas z patykiem i nie płoszy zwierząt krzykiem.
Po mrowiskach też nie skaczą, przecież wtedy mrówki płaczą!
Odezwała się sarenka: – Pamiętają o ziarenkach,
W zimie dokarmiają ptaki. Lubią nas te przedszkolaki!
Cieszmy się więc do rozpuku i śpiewajmy: Kuku! Kuku!
• Dziecko ma za zadanie
− wymienić zwierzęta występujące w wierszu,
− wskazać właściwe oraz niewłaściwe zachowania w lesie.
• Praca plastyczna: „Mój wymarzony las”.
Dziecko wykonuje pracę: mój wymarzony las (bez śmieci, ze zwierzętami), dowolną techniką plastyczną.
  • Zachęcamy do codziennej aktywności na świeżym powietrzu.    Pamiętaj  – Ruch to zdrowie.
 To już wszystko na dziś  🙂 Jeśli zechcecie to pokażcie swoje dzieła 🙂 Do jutra Kochani  pa pa pa🖐🖐🖐
12kw.2021

data: 12.04.2021

Dzień dobry Kochane dzieci😉 i drodzy Państwo🙂 w ten poniedziałkowy poranek.

Kochane Pszczółki🐝 🐝🐝, rozpoczynamy dziś tydzień, w którym szczególną uwagę poświęcimy dbaniu o przyrodę🌎. Dziś nauczymy się, w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci🗑. Zapraszamy do zabawy!

Temat: Dbanie o przyrodę – Segregujemy śmieci

Ćwiczenia ruchowe. Otwieramy okno i ćwiczymy…💪💪💪

• Segregowanie klocków według jednej cechy (kolor, wielkość, rodzaj)
Rodzic prosi dziecko, aby posegregowało klocki według określonej cechy, np. wielkości (małe – duże – średnie), koloru lub rodzaju. Dziecko porównuje liczebność klocków, szacuje, których klocków jest mniej, a których więcej. Na koniec tworzy budowle z klocków wybranego rodzaju.

• Zabawa słowna Skojarzenia.
Rodzic mówi pierwsze słowo: Przyroda, a dziecko podaje słowa, które mu się z nim kojarzą.

• Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.
Potrzebne będzie lusterko dla dziecka. Rodzic demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.
– RZEKA – dziecko naśladuje łódkę płynącą po rzece od brzegu do brzegu (porusza językiem pomiędzy otwartymi kącikami ust.) Następnie naśladuje odgłos rzeki: plum, plum, plum.
– RYBKI – dziecko naśladuje rybki, które wyskakują z wody (unosi czubek języka w stronę nosa, a po chwili opierają go o górne zęby), kilkakrotnie powtarzając ten ruch.
– PSZCZÓŁKI – dziecko naśladuje ruchy latających pszczół (opieraj język o wewnętrzną stronę górnych zębów, a następnie język opada do wewnętrznej strony dolnych zębów.)
– MIÓD – dziecko naśladuje misia, który zjadł baryłkę miodu i oblizuje się po jego zjedzeniu (prowadzi język ruchem okrężnym po górnej i po dolnej wardze).
– CZYSTE POWIETRZE – dziecko wdycha świeże powietrze (wciąga powietrze nosem i wypuszcza ustami).
– WĄŻ – wśród trawy sunie wąż, dziecko naśladuje odgłos syczenia węża (na głosce sssssss – opiera język o dolne zęby, rozciąga wargi szeroko – jak do uśmiechu). Kontroluje w lusterku, czy język nie wychodzi przed zęby.

• Opowieść ruchowa Wiosenna pobudka.
Dziecko kuca, lekko pochyla głowę i zamyka oczy. Rodzic rozpoczyna opowiadanie:
“Jesteś pączkiem wiosennego kwiatka, który jest uśpiony porannym chłodem. Ale gdy poranne słońce dotyka swoimi promykami każdego kwiatu, wtedy budzą się, prostują i rosną (dziecko powoli wstaje, ręce ma opuszczone). Promienie słońca są coraz cieplejsze i weselsze, zapraszają kwiaty do zabawy (dziecko unosi powoli ręce w górę i odchyla je lekko do tyłu) – rozchylają płatki do słońca (powoli obraca się w kole). Zmęczone zabawą, z nadejściem nocy, zamykają płatki i idą spać (dziecko opuszcza ręce, kuca i zamyka oczy).

• Rozwiązywanie zagadki B. Szelągowskiej “Śmieci”.
Rodzic recytuje zagadkę i prosi dziecko o podanie rozwiązania.
“O porządek trzeba dbać,
wiedzą o tym także dzieci.
Do odpowiednich worków
każdy wrzuca… (śmieci)”

• Słuchanie opowiadania E. Stadmüller Smok Segregiusz (+ załącznik: 2 ilustracje)
Rodzic czyta opowiadanie:
“Smok Segregiusz był niezwykle sympatycznym bajkowym smokiem. Uwielbiał bawić się tym, co inni uważali za śmieci. Kartonowe pudełka zamieniał w domki dla lalek albo rycerskie zamki. Plastikowe butelki oklejał błyszczącą folią i wykorzystywał jako wieże albo robił z nich rakiety. Kolorowe zakrętki z radością ustawiał jako pionki w grach planszowych, które sam wymyślał. Z puszek robił grzechotki, ze starych rękawiczek – maskotki… Nigdy się nie nudził. Zazwyczaj chodził uśmiechnięty, a gdy wpadał na jakiś kolejny zwariowany pomysł – podskakiwał z radości. Jednego Segregiusz nie mógł zrozumieć. Gdy widział powyrzucane byle gdzie papierowe torebki, puszki czy reklamówki, w jego oczach pojawiał się smutek.
– Czemu ludzie wyrzucają takie wspaniałe zabawki? – rozmyślał. – Jeśli już nie chcą się nimi bawić, to przecież są pojemniki na papier, metal czy szkło. Na pewno ktoś wie, jak takie skarby wykorzystać…
O, znów ktoś pomylił trawnik ze śmietnikiem i park nie jest już taki ładny jak był. Czy naprawdę tak trudno trafić papierkiem do kosza?
– Czy myślisz o tym samym co ja? – spytała senna wróżka Gwiazduszka, która pojawiła się nie wiadomo skąd i przysiadła obok smoka, na parkowej ławeczce.
Segregiusz spojrzał na porozrzucane wszędzie śmieci i westchnął ciężko.
– Wymyśl jakąś zabawę, która nauczy wrzucania papierków do kosza – zaproponowała Gwiazduszka – a ja postaram się, aby ten pomysł przyśnił się jakiemuś dziecku.
– Spróbujmy – zgodził się smok.
– Tato, tato! – zawołał Olek, gdy tylko otworzył oczy. – Śniło mi się, że wygrałem wielki turniej.
– Rycerski? – zainteresował się tato.
– Jasne, że rycerski – kiwnął głową Olek. – Miałem na sobie srebrną zbroję, hełm z pióropuszem i walczyłem… ze śmieciami.
– Z czym? – oczy taty zrobiły się okrągłe ze zdumienia.
– Te śmieci chciały zasypać cały świat, a ja im na to nie pozwoliłem – oświadczył dumnie rycerz z przedszkolnej grupy Tygrysków.
– Jestem z ciebie dumny – oświadczył tato i uścisnął Olkowi prawicę.
– Ten bałagan na trawnikach to rzeczywiście problem – rozmyślał, jadąc do pracy. – Akurat projektował nową szkołę, a jego kolega – architekt krajobrazu – głowił się nad tym, jak urządzić plac zabaw dla przedszkolaków i park pełen atrakcji sportowych dla starszych dzieci. –
Tylko pamiętaj o koszach na śmieci – przypomniał mu tato, kiedy tylko wszedł do biura. Pan Zbyszek kiwnął głową i po paru godzinach przyniósł gotowe szkice. Kosze w kształcie smoków, rakiet, wież fantastycznie pasowały do sportowych boisk i huśtawek.
– Niech dorosłych uczą dzieci, gdzie wyrzucać trzeba śmieci – podsumował jego pracę tato.”

• Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji.
Rodzic zadaje pytania:
− Co lubił robić smok Segregiusz?
− Co smuciło smoka?
− Jaki sen miał Olek?
− Dlaczego należy wyrzucać śmieci do kosza?
− W jaki sposób możemy chronić przyrodę?
• Ćwiczenie językowe Trudne słowa. (+ załączniki)
Rodzic wyjaśnia sposoby ochrony przyrody. Tłumaczy trudne dla dzieci pojęcia związane z ochroną przyrody: segregacja, recykling, odpady biodegradowalne.
Następnie rodzic pyta dzieci: Czy zna jeszcze jakieś trudne słowa związane z ochroną przyrody, które chce wyjaśnić? Odpady biodegradowalne – to np.: liście, chwasty, słoma, odpady z drewna, obierki po warzywach i owocach, skorupki jajek.

• Zabawa dydaktyczna Segregowanie śmieci.

Przed zabawą warto odtworzyć dziecku filmik o segregacji:

lub

Potrzebne będą pudełka kartonowe z przyklejonymi kwadratami w kolorach: niebieskim, żółtym, zielonym, brązowym, czarnym, różnego rodzaju śmieci. Rodzic rozkłada na podłodze śmieci i prosi dzieci o pomoc w ich posegregowaniu do odpowiednich pojemników. Rodzic prezentuje 5 kolorów pudełek, mówi i pokazuje, co należy wkładać do którego koloru. Kolor niebieski – papier, kolor zielony – szkło, kolor żółty – metal i plastik, kolor brązowy – odpady biodegradowalne, kolor czarny – odpady zmieszane. Rodzic prezentuje wiersz B. Szelągowskiej Kosz na śmieci, a dziecko go powtarza:
“Kosz się zawsze bardzo smuci, gdy ktoś papier obok rzuci. Pamiętają wszystkie dzieci, by do kosza wrzucać śmieci!”

• Kostka Segregujemy śmieci (+załącznik)
Zróbmy wspólnie z dzieckiem załączoną kostkę do gry, ćwiczmy kolory oraz prawidłową segregację śmieci, odpowiadając co do danego pojemnika można wrzucić.

• Zabawy twórcze z zastosowaniem gazet.
Potrzebne będą stare gazety. Rodzic zadaje pytanie: Co możemy zrobić ze starej gazety? Dziecko podaje pomysły i wspólnie je wykonują, np. rolują gazetę, tworzą lunetę i oglądają przez nią świat; dmuchają na gazetę trzymaną w jednej dłoni; zgniatają ją w kulkę i podrzucają do góry; rozwijają gazetę i ją prostują; kładą na podłodze i przeskakują przez gazetę obunóż; klaszczą w dłonie, trzymając gazetę; szeleszczą nią; uderzają w gazetę rytmicznie, jednym palcem.

• Wykonanie czapki z gazety techniką origami.
Dziecko składa wraz z rodzicem czapkę z gazety. Rodzic pokazuje dokładnie każdy ruch i pomaga dziecku na każdym etapie:
(-złożenie kartki na pół, -odwrócenie linii złożenia do góry, -złożenie górnych rogów z obu stron do linii środka, -zagięcie dolnej linii ku górze, -odwrócenie kartki i ponowne zagięcie dolnej linii ku górze.

• Zabawa ruchowa z elementem celowania – Rzut do kosza.
Potrzebne będą: gazeta dla dziecka, kosz. Dziecko zgniata gazetę w kulkę. Podrzuca ją do góry i stara się złapać. Następnie rodzic stawia na środku kosz. Zadaniem dziecko jest rzucić/trafić swoją kulą do kosza.

Miłego dnia Pszczółeczki🐝 🐝🐝 Do jutra🖐🖐🖐

Poproście rodziców o zrobienie zdjęć z dzisiejszych działań i przesłanie nam do kroniki zajęć zdalnych!

9kw.2021

TEMAT: ZABAWY POŚWIĄTECZNE – MOTYWY WIELKANOCNE

Dzień Dobry Kochani 🐝   Jesteście gotowi na ostatni dzień poświątecznych zmagań?🙂

1.Pora na gimnastykę z piosenką „Skaczemy biegniemy”

https://youtu.be/OZTYeTEZ2wA

2.Zabawy logopedyczne

Wiosenna-gimnasyka-buzi-i-języka

3.Zabawa na powitanie – Moje ręce
Dziecko recytuje za Rodzicem rymowankę i zgodnie z treścią rymowanki klaszcze, tupie i wskazuje osobę, które przejmuje rolę zajączka.
Moje ręce klaszczą tak,
moje nogi tupią tak,
a mój palec wskazuje,
kto za chwilę zatańcuje.
4. Masażyk Pisanka.
Dziecko i Rodzic dobierają się w pary. Jedno z nich (pisanka) siada na dywanie w siadzie skrzyżnym, drugie siada za nim, w siadzie rozkrocznym i na plecach rysuje wzory: paski poziome, paski pionowe, kropki, kratkę itp. Przy powtórzeniu zabawy zamieniają się miejscami.
5. Zabawa popularna Kurczątka.
Kurczątka, kurczątka w stodole były. / dziecko-kurczątko dziobie paluszkiem ziarenka
Malutką dziureczką powychodziły / krążą po pokoju machając „skrzydełkami”
Widziałeś chłopczyku/dziewczynko?
Widziałem/am panie. Malutką dziureczką patrzyłem/am na nie / dziecko robi „daszek” z dłoni nad czołem
6. Ilustracja ruchowa do piosenki Pisanki, kraszanki – próba nauki piosenki.
https://www.youtube.com/watch?v=qKY9oeELKn4
Podczas zwrotek dziecko podaje ręce Rodzicowi i chodzą w kole. Zmieniają kierunek na klaśnięcie rodzica. Śpiewają refren z jednoczesnym klaskaniem. Po kolejnych zwrotkach zmieniają głośność śpiewu zgodnie ze wskazaniem mamy lub taty: ręce szeroko rozłożone – głośny śpiew, ręce zbliżone – śpiew cichy.
7. Zabawa słowna na podstawie wiersza B. Szelągowskiej Na podwórku.
Mama lub tata recytuje wiersz, a dziecko powtarza po nim sylaby.
Gospodyni razem z dziećmi
święconkę szykuje.
O-ho, ho, ho!
O-ho, ho, ho,
jajeczka maluje.
Biega kurka po podwórku
i gdacze z radości.
– Ko, ko, ko, ko.
Ku, ku, ku, ku.
Wita wszystkich gości.
Kogut dumnie pierś wypina.
– Ko, ko, ki, ku.
Ale pięknie wyglądają
twe jajka w koszyku.
8. Ćwiczenia fonacyjne Kury na podwórku.
Dzieci powtarzają za mamą/tatą sylaby z wiersza: O-ho, ho, ho! Ko, ko, ko, ko! Ko, ko, ki, ku. Ku, ku, ku, ku! na różne sposoby: głośno, cicho, wesoło, smutno, dynamicznie, spokojnie.
9. Ćwiczenia oddechowe Koszyczek i jajeczka.
Potrzebne będą dla każdego dziecka: obrazek koszyczka (może być talerzyk lub miseczka), słomka, kolorowe, małe jajka wycięte z papieru. Dzieci mają za zadanie przenieść pisanki do koszyczka za pomocą słomek. Kładą słomkę na papierowym jajku, wciągają powietrze w słomkę, zasysając papierowe jajko, przenoszą je do koszyka.
10. Praca plastyczna – wykonaj z dzieckiem jedną z przedstawionych poniżej prac plastycznych – do wyboru

Miłego weekendu Kochane Pszczółeczki   🐝  Starajcie się spędzać czas aktywnie, bo ruch to ZDROWIE 🙂  do poniedziałku pa pa pa🖐🖐🖐

Skip to content