Temat kompleksowy: Moja ojczyzna – Kolory flagi
• Zabawy stolikowe – Segregowanie
Potrzebne będą spinacze do bielizny w dwóch kolorach (najlepiej białe i czerwone) oraz talerz papierowy. Dzieci wykonują zadania ćwiczące sprawność i precyzję dłoni: przypinają do krawędzi talerzyka, naprzemiennie, spinacze do bielizny w kolorach białym i czerwonym.
• Zabawa dydaktyczna Dzień Flagi (+załączniki)
Potrzebne będą: Flaga Polski, obrazki przedstawiające flagi państw, w tym Polski. Rodzic demonstruje dzieciom flagę Polski i mówi o symbolice barw narodowych, o tradycji wywieszania flagi z okazji świąt państwowych i że 2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Rodzic pyta, gdzie dzieci widziały flagę Polski. (Np. podczas dekoracji medalami sportowców polskich). Dzieci rozpoznają flagę Polski wśród kilku różnych obrazków flag.
• Nasza flaga – przybliżenie informacji na temat flagi Polski.
Rodzic pokazuje dzieciom flagę Polski. Następnie prezentuje dzieciom zdjęcia z uroczystości, np. państwowych, na których jest widoczna flaga naszego kraju.
Rodzic może skorzystać z publikacji Biało-czerwona na stronie MEN (publikacja do pobrania w PDF), ze strony internetowej:
https://www.kuratorium.waw.pl/pl/dyrektor-i-nauczyciel/informacje-biezace/11343,Dzien-Flagi-publikacjaBialo-czerwonaquot.html
Flaga państwowa – flaga, której mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne.
Flaga państwowa z godłem – drugi wariant polskiej flagi państwowej. Ma dwa pasy poziome – u góry biały, u dołu czerwony, i herb Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany obecnie godłem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, pośrodku pasa białego.
• Kolory flagi (+załącznik karta pracy-flaga Polski)
Dzieci kończą rysować flagę po śladzie, następnie kolorują flagę czerwoną kredką w odpowiednim miejscu.
• Zabawa dydaktyczna Czerwone i białe.
Proszę,aby rodzice przygotowali 2 obręcze (lub pudełka) tak, by dzieci mogły do środka wkładać przedmioty. Dzieci segregują przedmioty wyszukane z otoczenia (np. zabawki) ze względu na kolor. Do jednej obręczy wkładają czerwone przedmioty, do drugiej – białe. Podają przykłady tego, co jeszcze jest czerwone i co jeszcze jest białe.
• Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej Moja Ojczyzna.
Rodzic prezentuje wiersz. Powtarza go, a dzieci za nim, fragmentami:
Ho, ho, ho, he, he, he! Dla Ojczyzny śpiewać chcę.
“Spoglądam na flagę, jak dumnie powiewa.
„Kocham Cię, Ojczyzno” serce moje śpiewa.
Ho, ho, ho, he, he, he!
Dla Ojczyzny śpiewać chcę.
Kocham wioski, miasta, kocham lasy, góry!
I Morze Bałtyckie, i jeszcze Mazury…
Ho, ho, ho, he, he, he!
Dla Ojczyzny śpiewać chcę.
Kocham hymn, nasz język i Orła Białego.
„Kocham Cię, Ojczyzno!” – płynie z serca mego.
Ho, ho, ho, he, he, he!
Dla Ojczyzny śpiewać chcę.
A za kilka lat, kiedy będę duży,
chciałbym całym sercem Tobie, Polsko, służyć!
Ho, ho, ho, he, he, he!
Dla Ojczyzny śpiewać chcę.”
• Zabawa konstrukcyjna Budujemy Polskę.
Potrzebne będą: Skakanki (lub długi sznurek), klocki. Rodzic układa na podłodze ze skakanek kontur granic Polski, a zadanie dzieci polega na wypełnieniu go różnego rodzaju budowlami. Dzieci omawiają, co zbudowały.